Beogradska otvorena škola

Pratite nas:
  • Naslovna
  • O BOŠ-u
  • O projektu
  • Vesti
  • Partneri
  • Alati
    • Mape
    • Kalendar
      • Aktuelni konkursi
      • Konkursi otvoreni cele godine
    • Dokumenti
    • Publikacije
    • Važne adrese
  • Kontakt

Pitanja i odgovori

Da li organizacije koje nisu dobile projektnu podršku u prvoj godini izvođenja Programa mogu da se prijave za institucionalnu podršku u drugoj godini?

Ako ispunjavate kriterijume navedene u tački 2.1.2. Nosilac projekta, možete se prijaviti kako za insitucionalnu tako i za projektnu podršku.

Da li se trošak za gorivo u okviru vidljivosti projekta prikazuju zbirno u okviru rubrike „međugradski prevoz” ili ga prikazujemo odvojeno?

 

Važno je da sve u budžetu bude jasno i smisleno, kako bi komisija mogla da razume povezanost troškova sa aktivnostima. Imajući u vidu da postoji posebna budžetska glava za putne troškove, svakako da možete ubaciti sve putne troškove na jedno mesto.

Da li je potrebno prikazati ukupan budžet projekta ili samo deo finansiran iz sredstava projektne podrške?

Potrebno je da predstavite sve troškove, odnosno celokupan budžet projekta, pa tako i navedeno sopstveno finansiranje. U formularu B3 Budžet navedeno je da ukoliko je predviđeno sufinansiranje, potrebno je da u opisu te budžetske linije to i naglasite, a u slučaju da će trošak u toj liniji biti delimično sufinansiran navedete i procenat. Poželjno je da se to vidi i kroz narativ projekta. 

Da li medij (budžetski korisnik, ne privatni/komercijalni medij), može da bude saradnik?

Prema tekstu Poziva i tački 2.1.3. Saradnik na projektu (ukoliko na projektu postoji institucija ili organizacija koja je u statusu saradnika), saradnik na projektu ne mora da ispunjava kriterijume koji se odnose na nosioca projekta, može biti organ javne vlasti (lokalna samouprava, državni organ, nezavisno regulatorno ili kontrolno telo, itd) ili drugo pravno lice. Stoga, navedeni medij može da bude saradnik na projektu.

Da li javne ustanove mogu biti partner na projektu?

Prema tekstu Poziva i tački 2.1.2. Partner na projektu (ukoliko se projekat podnosi u partnerstvu), za partnere na projektu važe isti kriterijumi kao i za nosioca projekta. Nosilac projekta može biti udruženje, fondacija ili zadužbina, i medij koji je upisan u Registar medija, a čiji je izdavač udruženje, fondacija ili zadužbina. Dakle, javna ustanova ne može biti partner na projektu. 

Da li je potreban ugovor o poslovnoj saradnji u slučaju iznajmljivanja prostora za događaj?

Ugovor o poslovnoj saradnji je samo tehničko rešavanje pravnog odnosa. Iz toga treba da proistekne faktura/račun po kojem se plaća usluga. 

Da li je je opravdan trošak nabavka opreme za izradu medijskih sadržaja (kamera, fotoaparat, računar, i sl.)

U slučaju da je kupovina opreme neophodna za realizaciju projektnih aktivnosti, onda je takav trošak opravdan. 

Koliko iznosi dnevnica za saradnike na projektu za službena putovanja?

Visina dnevnica za službena putovanja na projektu treba da bude u skladu sa propisanim zakonskim merama RS u toj oblasti. 

Da li postoje ograničenja iznosa honorara za osobe angažovane na realizaciji projekta?

Podnosilac predloga projekta sam određuje raspodelu budžetskih linija i organizaciju ukupnog budžeta na način koji će najbolje doprineti ostvarenju postavljenih ciljeva. U tom smislu, ne postoje unapred zadata ograničenja, osim ona za minimalni i maksimalni iznos ukupno traženih sredstava.

Šta konkretno znači institucionalna podrška?

Program institucionalne podrške doprinosi razvoju i stabilnosti partnerskih organizacija i jačanju dugoročnog uticaja civilnog društva i medija na procese demokratskog razvoja i evropskih integracija. 
Institucionalna podrška je namenjena za održivost organizacija civilnog društva i medija koji poseduju iskustvo, izgrađene kapacitete ili potencijal da aktivno doprinose učešću javnosti u procesu donošenja odluka, kao i transparentnom i odgovornom delovanju javnih vlasti i zainteresovani su za aktivno praćenje pristupanja Srbije EU. Institucionalnom podrškom se osnažuju organizacije i mediji koji aktivno doprinose prepoznavanju interesa lokalnih zajednica u procesu donošenja odluka i razvoj lokalnih zajednica povezuju sa procesom pristupanja EU.
Institucionalna podrška je namenjena za aktivnosti koje su predviđene strateškim ciljevima i godišnjim planom delovanja podnosilaca projekata. Sufinansiranje aktivnosti za koje se traži institucionalna podrška nije obavezno, ali su organizacije koje konkurišu za podršku u obavezi da naznače za koje aktivnosti u 2017. i 2018. godini traže podršku iz sredstava Programa.
Kroz ovaj Poziv za Institucionalnu podršku planirano je budu podržane 4 nove organizacije civilnog društva i medija. Beogradska otvorena škola zadržava pravo da ne dodeli sva raspoloživa sredstva u slučaju nedovoljnog broja predloga projekata koji zadovoljavaju kriterijume Poziva. 

Koliki je iznos za koji možemo da apliciramo u okviru institucionalne podrške?

Minimalni iznos za podnošenje predloga projekta za institucionalnu podršku je 150 000 SEK, a maksimalni 200 000 SEK.

Ukoliko organizacija već ima grant SIDE, da li može da konkuriše za ovaj konkurs?

Tehnička prepreka ne postoji, međutim važno je da se projekti tematski ne poklapaju.

Da li je kroz ovaj projekat moguće konkurisati za sredstva usmerena na realizaciju aktivnosti, za koju je već obezbeđen deo sredstava od drugog partnera?

U okviru Programa podrške OCD i medijima dozvoljeno je podneti predlog projekta koji podrazumeva sufinansiranje, no je potrebno jasno naznačiti za koje aktivnosti potražujete sredstva iz ovog Programa, a za koje već imate obezbeđenu podršku. Ovo je važno da se vidi kako kroz narativ projekta, tako i kroz budžet koji je, u vašem slučaju, potrebno prilagoditi i dodati dodatnu kolonu/e za sufinansiranje. 

Da li je moguće dobiti povratnu informaciju o podnetom predlogu projekta u prošlom projektnom ciklusu?

Sam uvid u projektnu dokumentaciju i dokumenta nastala u procesu evaluacije u prethodnom projektnom ciklusu sada, nažalost,  nije moguć. Nakon utvrđivanja preliminarne liste odobrenih predloga projekata, poslat Vam je imejl sa povratnim informacijama o vašem projektu te Vam jedino te informacije možemo proslediti.

Da li je moguće sada podneti predlog projekta koji je podnet u okviru prethodnog Poziva za podnošenje predloga projekta?

Podnosilac projekta sam donosi odluku o tome koji će predlog projekta podneti, ali verovatnoća da će biti podržan isti projekat koji nije dovoljno visoko ocenjen u prvom ciklusu je mala. Međutim ukoliko isti izmenite i dopunite, svakako da je veća verovatnoća da će projekat biti podržan.

Do kada se donosi odluka o odobravanju sredstava za podržan predlog projekta?

Odluka o odobravanju sredstava je planirana da bude donešena krajem septembra 2017. godine, a projekti treba da počnu sa realizacijom 1. oktobra 2017. Ovo je okvirni vremenski rok i moguća su odstupanja i pomeranja. 

Ukoliko podnosilac projekta ima više partnera na projektu ili saradnika na projektu, kako se vrši postavljanje svih izjava u okviru onlajn prijavnog formulara?

Ukoliko nosilac projekta ima više od jednog partnera, potrebno je da sve izjave partnera spoji u jedan PDF ili jedan zip fajl i postavi ih u onlajn formular u za to predviđeno polje. Isto važi i za izjave saradnika. Napominjemo da je moguće postaviti samo jedan fajl za izjave partnera i jedan fajl za izjave saradnika.

Da li se Prilozi B4.1, B4.2 i B4.3 (izjave nosioca projekta, partnera na projektu i saradnika na projektu) moraju potpisati, overiti pečatom i skenirati pre postavljanja u onlajn prijavni formular?

Izjave nosioca projekta, partnera na projektu i saradnika na projektu treba da budu potpisane, overene pečatom, skenirane i postavljene u onlajn prijavni formular u odgovarajuće polje kao zaseban dokument. Podnosilac projekta treba da obrati pažnju na to da skenirani dokument ne bude u jpeg. formatu već u PDF, jer onlajn prijavni formular ne podržava jpeg. format i neće dopustiti slanje prijave.

Da li saradnici na projektu mogu da budu fizička lica i da li treba da popune Prilog B4.3 Izjava saradnika na projektu?

Termin ,,saradnik na projektu" se u Pozivu za podnošenje predloga projekta u okviru Programa podrške civilnom društvu i medijima u oblasti evropskih integracija ne odnosi na fizičko lice, nego na pravno. Kriterijumi za učešće u svojstvu saradnika na projektu su navedeni u poglavlju 2.1.3 Saradnik na projektu (ukoliko na projektu postoji saradnik). Podnosilac projekta može fizičko lice uključiti kao eksperta na projektu, ali u tom slučaju to lice ne treba da popunjava Prilog B4.3 Izjava saradnika na projektu, niti institucija iz koje ekspert dolazi mora postati saradnik na projektu u formalnom smislu.

 

Na koja se dokumentaciju misli, kada se kaže da će podnosilac prijave, na zahtev BOŠ-a, dostaviti originalnu dokumentaciju koja potvrđuje informacije iznete u obrascu za pisanje predloga projekta?

Originalni dokumenti se odnose na sledeće: Ukoliko na primer podnosilac projekta u pitanju 7. Rodna ravnopravnost i nediskriminacija (Prilog B1.2) navede da poseduje interna dokumenta i razvijene prakse iz ovih oblasti, onda Beogradska otvorena škola može da traži taj interni dokument koji potvrđuje tu informaciju.

Dakle, ono što potvrđuje iznete informacije, baš kao što je i navedeno u samim Prilozima B4.1, B4.2 i B4.3.

  • Prethodna
  • 1
  • 2
  • 3
  • Sledeća

Program podrške civilnom društvu i medijima u oblasti evropskih integracija „Civilno društvo za unapređenje pristupanja Srbije Evropskoj uniji“

Kontaktirajte nas

Bulevar oslobođenja 177
11000 Beograd, Srbija
+381 60 3061 342
cs4eu@bos.rs

© Beogradska otvorena škola 2016 Politika privatnosti